Folytatódott a részvények felülteljesítése a kötvényekhez képest

A mesterséges intelligencia (AI) sztorija tovább repítette az elmúlt hónapban az amerikai részvénypiacokat, az S&P 500 index nagyon masszív ellenállási zónát tört át múlt héten. A további részvénypiaci emelkedés mellett szól, hogy az első negyedéves vállalati jelentések sokkal jobban sikerültek a vártnál, a szigorú monetáris politika pedig nagyon visszafogott negatív hatást gyakorolt eddig a gazdaságra.

medve_bika_b.jpg

Az AI-sztori – amelyet néhányan már az új bikapiac kezdetének aposztrofálnak – külön útra terelte a részvény és kötvénypiacokat, a nagy technológiai cégek brutális felülteljesítést mutattak.

A fő kriptoeszközök (Bitcoin, Ethereum) közel 60 százalékos idei teljesítménye kiugró, de a részvénypiacok teljesítménye is jónak mondható. Ami azonban korántsem mondható el a kötvény- valamint nyersanyagpiacról.

A Nasdaq 100 index messze a legjobban teljesítő részvényindex az idei évben a maga 33 százalékos emelkedésével. A sorban ezt követi a régiós CETOP index, amely 17 százalékot értékelődött fel 2023-ban, túlszárnyalva az S&P 500 index 12 százalékos és a nyugat-európai Stoxx Europe 600 index 11 százalékos  erősödését is.

Az arany továbbra is jól tartja magát idén, de májusban némi gyengeséget mutatott, mely az erősödő dollárnak is köszönhető volt. A növekedési kilátásokra jóval érzékenyebb nyersanyag index (-2%) kifejezetten gyenge hónapot tudhat maga mögött, különösen a réz (-5%) és az ezüst (-9%) esése miatt. Ezzel a két termék idei teljesítménye már a negatív tartományba csúszott vissza. Az olaj ugyanakkor nem tudott tovább esni májusban, az OPEC+ hétvégi találkozóját követően pedig újabb termeléscsökkentésről döntöttek, ami támaszt nyújthat a kurzusnak.

Az amerikai kötvényeknek kifejezetten rossz hónapjuk volt a részvényekkel szemben. Az amerikai adósságplafon körüli helyzet ugyan megoldódott, de a kiapadt amerikai kincstári számlát új kötvények kibocsátásával kell felduzzasztani a következő hónapokban. Ennek likviditáselszívó ereje lehet, amely magasabb kötvényhozamokhoz és részvénypiaci korrekcióhoz vezethet.

A várt nagy mennyiségű kötvénykibocsátás miatt a kötvénypiac nyomás alá került májusban, így a fejlett piaci, de főképp az amerikai kötvények alapvetően eséssel reagáltak. Különösen a magasabb átlagidejű kötvények estek, az amerikai hosszú papírok 2-3 százalékot értékelődtek le egy hónap leforgása alatt.

Részvénypiaci teljesítmény és árazás

Brutális Nasdaq 100 és amerikai részvénypiaci felülteljesítés jellemezte az elmúlt egy hónapot. Ezzel az emelkedéssel Európában csak a görög, valamint a lengyel piac tudott lépést tartani, amivel szemben viszont a nyugat-európai piacok többnyire esést szenvedtek el az euró dollárhoz viszonyított gyengülésének is köszönhetően.

Különösen a technológiavezérelt Nasdaq értékeltsége kezd egyre hevültebbé válni az USA-ban, ami hamarosan korrekciót indíthat el. A Nasdaq 100 index már közel 1 szórással az 5 éves átlag P/E szorzó felett kereskedik, ami a mesterséges intelligencia körül kialakult eufória által vezérelt várható EPS-növekedésnek is köszönhető. Ezzel szemben a Russell 2000 jócskán alulértékelt, mivel itt a magas kamatokra érzékenyebb szektorok részvényei továbbra sem tértek magukhoz.

Az európai részvénypiacok lefordultak az idei csúcsokról. A korábban felülteljesítő európai indexek felől megindult az átallokálás az alapvetően alulsúlyozott amerikai részvénypiac felé, bár ezt a folyamatot a P/E értékeltségek alapján nem látjuk racionálisnak, mivel az európai piacok mélyen az 5 éves átlagos értékeltségek alatt vannak.

A görög piac idei szárnyalása említésre méltó. A májusban megtartott választások a regnáló kormányt megerősítették pozíciójában, így a piacbarát politika és a részvénypiaci felülteljesítés folytatódhat az ország tőkepiacán. Bár a kelet-európai régió részvénypiacaihoz képest a görögök kezdenek drágává válni, a jelenlegi 8,6-os előretekintő P/E szorzó jócskán elmarad az elmúlt 5 éves átlagtól, mely 11-es szorzó körül van.

Megérkezhet az erő a lemaradó papírokban

A rövid távú piaci szentimentindikátorok alapján a részvénypiaci hangulat egyre optimistább, de az AI-papírokon kívül egyáltalán nem általános az eufória. A CNN szentiment indexe a kapzsi tartományban tartózkodik május eleje óta, míg az amerikai egyéni befektetők szövetsége által összeállított Bull-Bear arány esetében noha egyre több a bikák aránya, még mindig a medvék dominálnak. Emiatt a lemaradó papírok főleg az USA piacán felülteljesíthetnek, míg az idei nagy nyertesekben korrekció bontakozhat ki a következő időszakban.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.

A bejegyzés trackback címe:

https://concorde.blog.hu/api/trackback/id/tr3118142378
süti beállítások módosítása